wtorek, 14 marca 2017

Wręczenie medali żołnierzom Gurkha

Książę Harry towarzyszył dziś księciu Karolowi w uroczystości wręczenia medali żołnierzom Gurkha.

Uroczystość odbyła się w pałacu Buckingham, a przewodniczył jej książę Karol, który jest szefem pułku. W tym roku mija 40 lat od kiedy zaczął pełnić tę rolę. Gurkhowie (wojownicy pochodzący z Nepalu) są oddziałem, który przez wiele lat walczy po stronie armii brytyjskiej, cieszą się oni dużym bohaterstwem i szacunkiem.

Książę Harry także jest bardzo mocno związany z żołnierzami, podczas swojej pierwszej misji w Afganistanie w 2007 roku walczył właśnie u boku tego oddziału. Natomiast rok temu odwiedził Nepal i ich siedzibę.

Po wręczeniu medali odbyło się przyjęcie z udziałem uhonorowanych żołnierzy, a także ich rodzin. Dodatkowo książę Karol odsłonił pamiątkowy obraz 200-lecia istnienia królewskiego pułku.

2 komentarze:

  1. Gurkha? A co to za żołnierze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lud zamieszkujący Nepal, nazwany na cześć hinduskiego świętego i guru z VIII w. n.e. - Gorakhnatha. Jego uczeń Bappa Rawal założył dynastię Mewar. Potomkowie Rawala powędrowali na wschód i utworzyli odrębną gałąź rodu o nazwie Gorkha, która w drugiej połowie XVIII w. podbiła królestwo Nepalu. Gurkhowie zasłynęli głównie jako waleczni i odważni żołnierze najemni służący w szeregach brytyjskich wojsk kolonialnych (nieliczne oddziały pozostają w służbie angielskiej do dziś).

      Usuń

Dodając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, które w nim zawarłeś. Dane przetwarzane są wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu jak również w celach statystycznych.
*Autorzy bloga mogą usunąć komentarze: wyzywające, wulgarne, obrażające innych komentujących, podważające poglądy innych komentujących i bezpośrednio je atakujące, nawołujące do wrogości, oraz inne które moderator uzna za nieprawidłowe lub uciążliwe i zbędne.

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.